Bílá

Navigace: Úvodní stránka

Obec Bílá

Jsme v horách, tož k žití jsou dány ty hory...   

                                                                                          Petr Bezruč

Obec Bílá s necelými čtyřmi stovkami obyvatel se nachází v samotném závěru hustě zalesněného a vysoko položeného horského údolí, v povodí říček Černá a Bílá, které jsou zdrojnicemi řeky Ostravice. Vznik a raná historie obce souvisí s postupným osídlováním horských údolí v rámci valašské kolonizace, kdy dřevo z místních pralesů bylo hojně využíváno zejména pro výrobu dřevěného uhlí, zásobujícího níže položený rodící se hutní průmysl. 

K nejzajímavějším historickým památkám na území obce patří dřevěný kostelík sv. Bedřicha, lovecký zámeček a řada staveb v lidovém stylu, pro Beskydy typickém. Nejvýznamnějším lákadlem pro dnešní návštěvníky však zůstává nádherná příroda vysoko položených beskydských údolí, nedotčená příroda a zdravé životní prostředí. Vynikající sněhové a technické podmínky pro sjezdové lyžování charakterizují obec Bílou jako hlavní centrum těchto sportů v regionu. 

Řada horských chat a rekreačních zařízení přímo v obci i rozesetých po horských hřbetech a zpřístupněných sítí tras pro pěší, cyklisty i běžkaře tento charakter obce doplňují.

 

  • 2
  • leto